fbpx
Skip to content

ZENETERÁPIA

Hétköznapi életünk során is gyakran hallgatunk zenét, járunk koncertekre. Ilyenkor érezhetjük a zenehallgatás gyógyító, nyugtató vagy épp energetizáló, vigasztaló vagy örömet kifejező, vagy például inspirációt serkentő hatásait. A zeneterápia során azonban tudatosan alkalmazzuk a zene érzelmeket mozgósító hatását.

Ilyenkor a zenét befogadóként éljük át: vagy felvételről hallgatunk zenét, vagy a terapeuta zenélését hallgatjuk, amely aktuális állapotunkból kiindulva, érzelmeinkre ráhangolódva történik. A zene segít a felszínre hozni érzelmeinket, élményeinket, emlékképeinket.

Egyéni zeneterápiás foglalkozásokat tartok zenehallgatással, illetve különféle hangszerekkel, amelyeket bárki könnyedén meg tud szólaltatni.

Zenei előképzettség, hangszeres tudás egyáltalán nem szükséges!

zeneterápiás foglalkozáson használt hangszerek

Hogyan hat, miben segít a zeneterápia?

A zene közvetlenül az érzelmekre hat, ezáltal olyan lelki tartalmak, rég elfeledett érzések kerülhetnek felszínre, amelyekre tudatosan nem is gondolnánk, magunktól nem jutnának eszünkbe egy segítő beszélgetés, tanácsadás során.

A zeneterápia olyan módszer, amelynek egyes elemeit a mindennapi életünkben, önállóan is tudjuk majd alkalmazni, akár érzelmeink rendezésében, a kihívásokkal való megküzdésben vagy a koncentráció segítésében.

A zeneterápia során olyan védett tér és bizalom alakul ki, amelyben megjelenhetnek feldolgozatlan érzések, fájdalmak, lehetővé válik az ezekkel való munka. A zene segítségével a résztvevő közelebb kerül az érzelmeihez, könnyebben azonosítja őket. A zene segít a belső erőforrásokat aktiválni és egyénileg fontos élmények összefüggéseit felismerni, konkretizálni.

Önismeret

Személyiség-fejlesztés

Kreativitás

Konfliktus-kezelés

Lelki egészség

Hogy néz ki egy zeneterápiás folyamat?

Az első beszélgetés („interjú”): állapotfelmérés és esetleg helyzetfelmérő tesztek, terápiás cél megfogalmazása és terápiás terv kidolgozása. Majd megbeszéljük a kereteket (helyszín, időpontok, titoktartás, lemondás), és hogy hogyan épül fel egy zeneterápiás alkalom.

Egy zeneterápiás folyamat általában 5-10 alkalomból áll. Egy-egy akalom így zajlik:

Hogyan épül fel egy zeneterápiás alkalom?

Bevezető beszélgetés 15-20 percben

Utána 10-15 perces zenehallgatás. A hallgató és a zeneterapeuta közösen választhatják ki a hallgatott darabokat. A vendég kedvenc zenedarabjait is behozhatja a folyamatba, ez a klasszikus zenén túl lehet akár teljesen más műfaj is.

Az átéltek megbeszélése 20-30 percben, itt a foglalkozás során átélt legfontosabb témák feldolgozása történik: pl. testi reakciók, szimbólumok, érzelmek, olyan élmények, melyek a résztvevő számára elfogadhatóak, feldolgozhatóak. A zenehallgatás során megélt érzések, emlékek és testérzetek nagyon fontos lehetőségeket kínálnak az önismereti munkára. Ennek során a zeneterapeuta segít a kliensnek, hogy az elmélyült állapotból a maga ritmusában térjen vissza a jelenbe. Az összegzés során a kliens a zenehallgatás során szerzett tapasztalatait igyekszik összekapcsolni azzal az élethelyzettel vagy problémával, amire az ülés irányult.

A zeneterápiáról

A zeneterápia szoros kapcsolatban áll más tudományterületekkel, pl. a pszichológiával, az orvostudománnyal és különböző pszichoterápiás irányzatokkal. (Azonban a zeneterápiás foglalkozás nem pszichoterápia!)

A zeneterápia holisztikus módszer: az emberre mindig testi, lelki, spirituális, szociális és társadalmi-kulturális körülményeivel együtt tekint.

Nem szükséges hozzá hangszeres tudás és zenei előképzettség, sem az, hogy „szép” zenét akarjunk játszani!

A zeneterápiának 3 típusa létezik: 

Receptív: zenehallgatásból indul ki, a meghallgatott zene által mozgósított érzelmek, élmények és gondolatok megbeszélésével zajlik az önismereti munka.

Aktívhangot adó eszközökkel, hangszerekkel, illetve saját hangjukkal (pl. dúdolás) kommunikálnak a résztvevők. Nem szükséges semmilyen zenei előképzettség vagy hangszeres tudás. A zeneterápiának pont az a lényege, hogy intuitív, és olyan hangszereket használunk hozzá, amelyeket bárki könnyedén meg tud szólaltani, pl.: dobok, csörgők, xilofon.

Komplex (integratív) zeneterápia: a két előbbi módszert egyszerre használjuk, tehát zenehallgatás és aktív zenélés is történik; akár más művészeti ágak, pl. rajzolás, tánc, mese – eszköztárával kiegészítve.

A zeneterápiának létezik egyéni és csoportos formája is, munkám során jelenleg főként az egyéni formájával foglalkozom.

Módszerem

Eddigi zeneterápiás munkám során legtöbbször a komplex (integratív) zeneterápia módszerét használtam. Ennek során relaxációval és vizualizációval egybekötött zenehallgatás, szabad zenei improvizáció különféle, bárki által könnyen megszólaltatható hangszereken, majd a zene által mozgósított élmények megbeszélése történik.  

Módszerem a Guided Imagery and Music (GIM) -módszerre és Tardy József zeneterápiás módszerére alapul. Ez egy „olyan technika, amely magában foglalja az ellazult állapotban végzett zenehallgatást az érzelmek mozgósítása, önmagunk megértése, a kreativitás növelése céljából.” (Bonny – Tonsill nyomán)

Hangszerek

A zeneterápiában sokféle egyszerű hangszert használunk, melyeket bárki könnyedén meg tud szólaltatni, zenei előképzettség vagy hangszeres tudás nem szükséges, sem az, hogy “szép” zenét akarjunk játszani. Néhány példa a foglalkozások során használható hangszerekből: